• 64°

Cougars win March 29 track meet

Escambia Academy’s boys track and field team finished first in a meet held at Lee-Scott Academy on March 29.

The Cougars finished wtih 183.50 points. The second place team, Bessemer Academy, finished with 139. The meet host finished third with 90.50 points.

In girls action, the Lady Cougars finished in fourth place with 79 points. LSA claimed the top spot with 176 points.

Those who finished in the top three of each event included:

Girls

• 100-meter dash – Crystal Ingram, Glenwood; Madison Davis, LSA; and Destiny Betton, Evangel Christian

• 200-meter dash – Ingram, Glenwood; Tristen Sellers, Bessemer Academy; and Sterling Tucker, LSA

• 400-meter dash – Sellers, BA; Isabel Litkenhous, LSA; and Loen Boackle, Cornerstone

• 800-meter run – Litkenhous, LSA; Riley Curtis,

Glenwood; and Bella Bradley, BA

• 1600-meter run – Madyson Krug, GA; Anna Chesley Robinson, EA; and Ann Singleton, LSA

• 3200-meter run – Kendall Hull, LSA; Hayden Hairston, LSA; and Tiffany Gookin, EA

• 100-meter hurdles – Abbie Starr, LSA; Payton Huguley, LSA; and Ingram, GA

• 300-meter hurdles – Huguley, LSA; Starr, LSA; and Tootsie Burchfield, TA

• 4×100-meter relay – Peyton Hall, Trinity Johnson, Gabby Toles and Lailah Watts, Evangel Christian; Jalyn Copeland, Ella Money, Lily Abernathy and Rachel Harris, TA; and Whitney Shiver, Karoline Wiley, Bergin Hairston and Lillie Huff, LSA

• 4×200-meter relay – Hall, Johnson, Toles and Destiny Betton, ECA; Lily Abernathy, Copeland, Money and Harris, TA; and Starr, Huguley, Maya McKinnon and Macie Hawkins, LSA

• 4×400-meter relay – Tristen Sellers, Savannah McDonald, Hannah Castle and Bella Bradley, BA; Sterling Tucker, McKinnon, Davis and Sophie McKinnon, LSA; and Harris, Bebe Huffaker, Fiona Kolbmann and Burchfield, TA

• High jump – Huff, LSA; Tucker, LSA; and Natalie Sanders, TA

• Long jump – Sellers, BA; Huff, LSA; and Tiara Brown, Meadowview Christian

• Triple jump – Sellers, BA; Huff, LSA; and Tucker, LSA

• Shot put – Mya Brooks, GA; Leia King; and Kayle Jay, EA

• Discus – Jay, EA; Brooks, GA; and Sidney Lee, LSA

Boys

• 100-meter dash – Will Ferrell, BA; Jarvis Dancy, BA; and Kaemon Teasley, Banks Academy

• 200-meter dash – Teasley, BA; Devin Kelly, EA; and Tyler McNeal, TA

• 400-meter dash – Bubba Nettles, EA; Brian Mackie, BA; and Hunter Smith, EA

• 800-meter run – Tyler Ray-Cloud, EA; JT Davis, BA; and Caleb Boackle, Cornerstone

• 1600-meter run – Ray-Cloud, EA; Brian Patterson, BA; and Ansh Patel, LSA

• 3200-meter run – Dylan Andrews, BA; Haven Thompson, TA; and Isaac Wharton, BA

• 110-meter hurdles – Josh Spruill, EA; Sam Fields, EA; and Sherebiah Jones, TA

• 300-meter hurdles – Spruill, EA; Fields, EA; and William Numnum, TA

• 4×100-meter relay – Jacob Barry, Jarvis Dancy, Will Ferrell, KC Harrison, BA; Kelly, Landon Sims and Spruill, EA; and BA

• 4×200-meter relay – Kelly, Sims, Maliki Haynes and Hunter Smith, EA; BA; Jones, David McNeil, Numrum and Luke Kilgore, TA

• 4×400-meter relay – BA; Daughtry McGhee, Ray-Cloud, Sims and Spruill, EA; and Jonah Thompson, Andrews, Evan Cochran and Brian Patterson, BA

• High jump – Jarvis Dancy, BA; Patrick Futch, LSA; and Haynes, EA

• Long jump – Nettles, EA; Sims, EA; and Dancy, BA

• Triple jump – Sims, EA; Futch, LSA; and McNeal, TA

• Shot put – Landon Harvill, BA; Jackson Earnhart, LSA; and Thomas Franklin, Lowndes

• Discus – Earnhart, LSA; James Vanslander, LSA; and Smith, EA

EA will host its final home meet on April 6, begging at 11 a.m.

The junior varsity state meet is this Sat., April 10 at EA, and the varsity state meet is April 15-16 in Gulf Shores.